Još jedan test powered by Chipoteka 😀
Ovaj put 2 gadgeta odjednom, Android pametni telefoni i to oba sa DUAL-SIMom.
To je izgleda neki trend, jer vidim da puno proizvođača sad izbacuje svoje dual-sim modele.
Ovaj put ne radi se o kineskim uređajima nego talijanskim tvrtke NGM – New Generation Mobile.
Osobno za njih prvi put čujem, ali na talijanskom tržištu su jedni od poznatijih “igrača”.
Modele koje sam imao prilike testirati su:
– NGM Legend 2 (na fotkama bijeli) i
– NGM Infinity (na fotkama, logički, crni 😀 )
Kao ni prije neću Vas previše zamarati s tehnikalijama, ali evo samo onih osnovnih da se dobije dojam što imamo “na stolu”
NGM Legend 2 je manji i “slabiji”. Kad kažem slabiji mislim u prvom redu na procesorsku snagu i količinu RAMa, ali taj model recimo ima bolji LCD.
Infintiy je veći, jači i – jeftiniji. Poglavito zbog ekrana, IPS dok je kod Legend 2 AMOLED Plus. Isti tehnologija ekrana koju nalazimo kod Samsungovih S3 i S4 modela.

NGM Infinity:
- Zaslon 4.5″ SUPER IPS qHD 540×960 Dragontrail
- CPU: Cortex-A7 ARM
- QUAD CORE 1.2GHz
- RAM: 1GBB, ROM: 4GB
- OS: Android 4.1 2 JB
- Sučelje na hrvatskom jeziku (MUI)
- 3G
- Wi-Fi
- Bluetooth
- GPS+A-GPS
- Prednja camera 1 Mp
- Stražnja kamera 8 Mp HQ+HDR s flešom
- MicroSD utor
- Dizajniran i kompatibilan sa GAMELOFT igricama,
- Swiftkey Text Input
- Pribor: Punjač, USB kabel, stereo slušalice.
- Automatsko ažuriranje Androida
Više podataka dostupno je na ovom linku stranica CHIPOTEKE.

I NGM Legend 2 (na kutiji je crni, ali sam model unutra i na testu je bio bijeli):
- Zaslon 4.3″ SUPER AMOLED+ WVGA 480×800 CORNING GORILLA GLASS (nema niti jedan budget smartphone)
- CPU: Cortex-A9 ARM DUAL CORE 1.2GHz
- RAM: 512MB
- ROM: 4GB,
- OS: Android 4.1 JB
- Sučelje na hrvatskom jeziku (MUI)
- 3G
- Wi-Fi
- Bluetooth
- GPS+A-GPS
- Prednja kamera 1 Mp
- Stražnja kamera 8 Mp HQ+HDR s flešom
- MicroSD utor
- Dizajniran i kompatibilan sa GAMELOFT igricama
- Swiftkey Text Input
- Pribor: Punjač, USB kabel, stereo slušalice.
- Automatsko ažuriranje Androida
I za ovaj model više podataka možete naći klikom na ovaj link stranica CHIPOTEKE.

Prva stvar koju uočite kod modela Legend 2 je kolko je taj telefon lagan. Onaj osjećaj kad kupite novi telefon, vadite ga iz kutije i primete u ruke dok još nije baterija u njemu i pomislite, a da je barem ovako lagan.
E pa ovaj je tolko lagan, ali s baterijom 😉
Kućište mu je dobro složeno, nema krckanja niti škripanja, a rubovi su otporni na udarce. Nisam siguran da li je to metalni rub ili polirana srebrna plastika, ali što got da je dobro radi svoj posao kod ovog modela.


Sa stražnje strane nalazi se grubi “pattern” koji se, osim što fino izgleda, brine da vam mobile ne klizi u rukama, a i da se ne vide packe od masnih prstiju.


Još jedna stvar na koju su mislili u NGMu kad si dizajnirali ovaj model je klizni poklopac mini-USB priključka za punjač. Model Infinity toga recimo nema, otvor je stalno otvoren.
Nije otvoren usb port ne znam kakav problem, ali lijepo je kad je zatvoren da se slučajno ne uleti neka smet, pa ostanete bez mobitela na dan-dva dok to u servisu ne počiste.


Tipke za Volume up / down i Power su super raspoređene. Volume na lijevoj, a Power na desnoj strani. Zašto je to meni super ? Zato jer na nekim telefonima Power gumb bude gore, pa prilikom vađenja telefona iz džepa skoro uvijek pogodim taj gumb i nehotice aktiviram telefon. Ovako kad je sastrane je dohvat mobitla iz džepa puno praktičniji.

Na testnom modelu se vrtjela verzija Androida 4.04, ali u pripremi je verzija 4.2 i trebala bi biti dostupna vrlo skoro, tako kažu u Chipoteci s obzirom na podatke koje ima je NGM dao.
Nova verzija OSa je u fazi testiranja.

Ekran je lijepo čitljiv i vani po suncu, auto-brightness dobro radi svoj posao. Konačno.

NGMovi dolaze s predinstaliranom SwiftKey tipkovnicom koja je prilično cool, pogotovo ako puno kucate na Engleskom. Podržava i naše znakove, ali meni osobno se nije svidjela ideja da se, prilikom prebacivanja na HR tipkovnicu, na njoj pojave svi naši posebni znakovi, pa se tako smanji veličina tipki i oteža brz unos teksta. Više volim kad se to naših znakova dolazi “long press-om”.

Ovako izgleda “stock” sučenje NGMa. Nije neki spektakl, ali srećom Nova Launcer sve to popravlja, a sam telefon sve te razne 3D tranzicije Nova Launchera podnosi bez ikakvog problema.




Kao što je ranije navedeno, dual-sim su oba modela i to sa slotovima za klasičnu SIM karticu. Ako imate microSIM kao ja, trebat će vam adapter.

NGM Infinity, meni nekako draži model, jer na njemu sve radi osjetno brže, ipak duplo više procesorskih jezgri. Nema trzanja, zastajkivanja, nikakvog čekanja prilikom startanja aplikacija, bez obzira kolko vi njih imali otvorenih istovremeno.
Idemo odma na manu, koja možda i nije tolko velika, Kućište na tom modelu je malo mekše, a gornji rub izviruje valjda pola milimetra, ali to je dovoljno da ga se lakše ošteti nego Legend 2 model. Za ovo oštećenje nisam siguran da li sam mu ja osobno autor ili testeri prije mene.

Ekran, IPS, tehnološki stariji i gladniji baterije od AMOLED plus-a, ali ja nisam vidio nikakav poseban nedostatak. Boje fine, kontrast dobar, čitljivost na suncu i bolja nego na Legend 2.
Kad smo kod baterije ona je jača u Infinity modelu, pa je samim tim i trajala duže, ali je zato ovaj model osjetno teži od Legend 2. Doduše svi su teškaši naspram Legend 2 koji je zbilja nesvakidašnje lagan telefon.

Infintiy se već u startu “vrti” na 4.1.2, pa je možda i to razlog što je uglađeniji i s bolje optimiranom potrošnjom baterije. Vidjet ćemo uskoro kad dođe OS update za Legend 2.


Uz sve NGMove dolazi predinstaliran KnightSoft Office, Gameloft igrice i SwiftKey tipkovnica. Tome će se najviše obradovati oni mlađi, naravno 🙂

UI kojim NGM “presvlači” stock Andorid OS je jako sličan TouchWizu kojeg koristi Samsung, što je samo plus, jer je TouchWiz fino složen, pametno, sve je na dohvat palca.




Nova Launcher je našao svoje mjesto i na ovom telefonu i tu također radi besprijekorno. Više ikona, razne animacije, sve to radi bez ikakvog trzanja.


Dialer je jedan od ljepših na Android telefonima, elegantan.


Kao što sam prije spomenui, Infinity nema klizni zatvarač usb utora.

Raspored tipki na Infinityju mi se nije nimalo svidio. Power tipka je odmah ispod Volume tipki i u 90% slučajeva pritisnete krivu. Istina, nakon 5-6 dana sam se privikel i pogađaj prave, jer je palac već ima osjećaj kolko je koja udaljena od dna (ili vrha) telefona, ali osobno mi se više sviđa raspored na Legend 2 modelu.

Stražnja strana nema tako lijepi pattern uzorak ko Legend 2, ali je zato napravljena od mekše, na dodir ugodnije, plastike na kojoj se ne vide otisci prstiju.
Barem ne pretjerano.
Evo i kratak rezime:
NGM Legend 2:
Plus:
- Amoled ekran
- Lagan
- Kućište
Minus:
- Nešto skuplji
- Inferiornija verizija OSa
- Sporiji u radu.
NGM Infinity:
Plus
- Brzina rada
- Rezolucija ekrana
- Baterija
- Veličina
Minus:
- Kućište
- Raspored tipki za Volume i Power
- Težina
Legend 2 je usputno testirala i moja wajf koja nije nikakav gadgetoman niti se zamara s brendovima ili speficikacijama, a sa telefonom je bila jako zadovoljna. Sve je radilo, ništa nije pucalo niti joj predstavljalo problem u radu, a pošto ona inače ne koristi smartphone-e smatram da je to plus i NGMu za dobru implementaciju i Androidu za lakoću korištenja OSa 😉
Meni osobno se više svidio Infinity što zbog brzine što zbog veličine, jer Legend 2 mi je mrvicu premalen dok se Infinity koristi jako ugodno. Nema nepotrebnih grčenja ili istezanja prstiju prilikom tipkanja.
Tolko mi se svidio da sam u pregovorima s Chipotekom da udomim jedan Infinity kao primarni telefon 😀
Kratak video koji pokazuje fluidnost u radu modela NGM Infinity