Zahvaljujući susretljivosti tvrtke Samsung Hrvatska i agencije Grayling u ruke mi je novi model mirrorless fotoaparata s izmjenjivim objektivima – Samsung NX300. Kako me svaka foto suradnja veseli, pristao sam uzeti i isprobati ovog “malca”. Ideja mi je bila nositi ga cijelo vrijeme sa sobom i objavljivati fotografije točno onakvima kakve su izašle iz fotoaparata, bez moje uobičajene obrade. Pošto osobno koristim RAW način spremanja fotografije veselio me podatak da i NX300 ima tu mogućnost. Tu je zaradio prvi plus 😉 Objektiv koji dolazi u paketu je 18-55mm staklo od kojeg nitko, pa tako niti ja, ne očekuje nikakav spektakl. Drago mi je da sam se prevario i na kraju bio jako ugodno iznenađen i tim dijelom priče 😀 Ne bih želio zamarati previše sa specifikacijama, njih možete sami u miru proučiti ovdje – Samsung NX 300 speficikacije, ali napomenuo bi neke od ključnih značajki:
- Zakretni LCD
- Ekran osjetljiv na dodir (sa “swipe” načinom pregleda slika)
- WiFi
- GPS
- Brzi AF (auto fokus)
- Izmjenjivi objektivi (nedavno je predstavljen i fish-eye)
- visoke ISO vrijednosti s niskom razinom šuma
- Retro dizajn kućišta
- Full HD video snimanje
- HDMI
- Mogućnost editiranja fotografija na samom aparatu
- RAW način zapisivanja fotografija te
- Dobivate licenciranu full verziju Adobe Lightroom-a 4 u paketu ! (Fantastičan program za obradu fotografija, koristim ga osobno za sve svoje fotografije)
Svaki amater, pa i oni koji su već iskusniji će cijeniti većinu ovih značajki. Vremena nije bilo puno, pa nisam stigao baš sve isprobati do temelja, ali sve sam probao barem jednom 😀
Da ne duljim previše, naveo bi još samo slabosti koje sam zamjetio tijekom testa. Ono što pozadinski LCD ne voli je – jaka svjetlost. Po jakom suncu nećete vidjeti gotovo ništa na ekranu koji još ima i reflektirajuće staklo koje dodatno otežava preglednost. No, ovom nedostatku se može vrlo jednostavno doskočiti: iskoristite zakretnost ekrana, te ga rotirajte za 90 stupnjeva. Tim ste dobili sjenu na ekranu koja automatski stvara daleko bolju i vrlo upotrebljivu vidljivost.
Imao sam malih problema i sa SD karticama, ali to je više stvar uporabe. Kartice, nove stare, prvo formatirajte na PCu/Macu, a tek onda stavite u fotoaparat, jer postoji mogućnost da ih fotoaparat ne “vidi” od prve, a i ako je “pročita” da ne vidi njen puni kapacitet.
I to je to, drugih nedostataka nisam uspio pronaći 🙂
Kvaliteta slike koju dobijete na “defaultnim” postavkama i u auto modusu su zbilja impresivne i jako dobra vijest za sve one koji nisu vični naknadnoj obradi fotografija, već ih vole koristiti odmah iz aparata. Zapravo, neka Vam fotografije govore same za sebe 🙂
P.S. Ako će netko htjeti originale, samo ih zatražite preko kontakt forme i pošaljem Vam ih na uvid 😉